Tęsiu savo kelionių po Kanados prerijas seriją ir šįkart kviečiu susipažinti su negirdėtais miesteliais apie 100 km į rytus nuo Saskatūno.
Šįkart mano maršrutas driekėsi per vokiečių išeivijos įkurtus Bruno, Carmel ir Humboldt, prie kurio dar įsipaišė Marysburg kaimelis.
Bruno
Nors Humboldt buvo pagrindinis kelionės tikslas, pakeliui sustojau Bruno miestelyje, apie kurį prieš tai nieko negirdėjau ir nežinojau ko tikėtis.
Miestelis nedidelis, jame gyvena kiek daugiau nei pusšimtis žmonių.
Bruno dar vadinamas Prerijų vyšnių miestu.
Stabtelėjau čia, nes norėjau rasti Vyšnių parke paslėptą lobį.
Pasirodo, čia kiekvienais metais rengiamas vienintelis visose prerijose vyšnių festivalis, kurio metu vyksta koncertai, o dalyviai vaišinasi blynais ir vyšniomis apipiltais ledais.
Šalia parko esantis auto servisas palaiko vyšninę nuotaiką.
Man befotkinant iš maisto prekių parduotuvės išlindo vietinis Brunietis su medicinine kauke. Paklausė, ar aš Youtube’rė, matyt, galvojo kad filmuoju.
Atsakiau, kad ne, bet rašau blogą apie savo keliones.
Jis pakvietė į savo parduotuvę ir papasakojo, kad prieš aštuonerius metus atvyko į Kanadą iš Pietų Korėjos. Ketverius metus pragyveno Edmontone, bet dėl nestabilios ekonomikos persikraustė į Bruno, kur įsigijo parduotuvę ir čia jau gyvena ketverius metus. Dabar norėtų per Youtube kitus korėjiečius supažindinti su Kanada ir padėti jiems čia imigruoti.
Ant meno galerijos sienos kabo piešiniai, o šalia esančiame Pionierių parke keletas istorinių eksponatų.
Prieš išvažiuojant iš Bruno dar stabteliu apžiūrėti vijokliais apaugusios bažnyčios.
Sekanti stotelė – bendradarbės rekomenduota Marijos statula ant Karmelitų kalno. Kadangi Saskačevanas lygus kaip stalas, bet kas panašaus į kalną mane domina, net jei tai ir Marija.
Mount Carmel šventykla
Vos po keletos minučių kelio išnyra kalvelė su kelio ženklais į šventyklą.
1921 m. šią žemę vietinis ūkininkas padovanojo Muensterio Šv. Petro abatijai, kad čia būtų įkurta šventykla.
Neilgai trukus prasidėjo piligriminės kelionės, iš kurių didžiausia buvo 1948 m. kai dalyvių skaičius pasiekė 12 tūkst.
Humboldt
Galiausiai pasiekiu kelionės tikslą – Humboldtą.
Miesto pavadinimas kilo nuo vokiečių mokslininko barono Aleksandro von Humboldto vardo.
Nors pats baronas čia negyveno ir iš viso nebuvo nė kojos įkėlęs, 1875 m. įrengtai telegrafo stočiai buvo duotas Humboldt pavadinimas.
Dabar čia gyvena apie 6 tūkst. gyventojų, iš kurių daugiau nei pusė – vokiečių kilmės.
Kol laukiu sumuštinio, perskaitau popierinę “servetėlę”, kurioje visokio tipo reklamos, nuo padangų iki buhalterijos paslaugų.
Aptarnavo, spėju, restorano savininkė, mano užsakymą užsirašiusi ant tos pačios popierinės servetėlės kitos pusės. Pamačiusi mano pusę kalno neįveiktų bulvyčių, paklausė – ne alkana?
Atidaryti restoraną – vienas iš populiariausių būdų emigruoti į Kanadą, ypač tarp azijiečių. Net ir pats mažiausias miestelis turės kinų restoraną, kuriame bus ne tik kiniški (tiksliau amerikietiškai-kiniški) patiekalai, bet ir populiariausi kanadietiški sumuštiniai, burgeriai, maltinukai, ir kiti vyresnio amžiaus žmonių mėgstami patiekalai.
Pasistiprinus patraukiu link vieno gražiausių miesto pastatų – istorinio pašto, kuriame dabar įrengtas muziejus.
Muziejus nemokamas ir mano vizito metu buvau vienintelė lankytoja.
Muziejus tęsiasi per visus tris aukštus, iš kurių pirmame – paukščių iškamšos, nuotraukos, laikraščiai, namų ekspozicijos ir spintelė, pilna keistų daiktų tokių kaip įrankis sviestui pjaustyti arba sulai rinkti. Tai žaidimas Cabinet of Curiosity arba vokiškai Wunderkammer. Galima spėti, kas tai per daiktai ir pažymėti atsakymus šalia kabančiuose klausimynuose. Informacijoje galima pasitikrinti, kiek daiktų pavyko atspėti.
Antrame aukšte – sporto, religijos, medicinos ir kitų profesijų tematika paruoštos ekspozicijos.
Šalia laikrodžio mechanizmo pastebėjau dalį koordinačių, įtariau kad tai gali būti susiję su lobiais. Pabaigus apžiūrinėti ekspozicijas informacijoj paklausiau kas čia per koordinatės ir kur galėčiau rasti kitą jų pusę. Muziejaus darbuotoja atspausdino pilnas koordinates, kurios vedė į Original Humboldt Site – vietą, kur buvo pirmoji Humboldto telegrafo stotis. Link ten ir patraukiau.
Išvažiuojant iš Humboldto ženklas pusiau angliškai, pusiau vokiškai sako Farewell – Auf Wiedersehen.
Original Humboldt Site
1874 m. prasidėjo Kanados Ramiojo Vandenyno Telegrafo Linijos įrengimo darbai. Linija ėjo išilgai geležinkelio bėgių ir čia esanti stotis pavadinta buvo Humboldt.
Dabar stoties vietoje įrengtos meno instaliacijos, norint pažymėti svarbius to meto įvykius ir vietas.
Marysburg
Prieš grįžtant namo, norėjau užsukti į dar vieną vokiečių išeivijos kaimelį – Marysburgą, kuriame stovi istorinė Priėmimo į dangų bažnyčia.
Dabar Marysburge tebėra vos 23 gyventojai, bet bažnyčia didžiulė, talpinanti 400 žmones.
Pradžioje ji buvo medinė, bet po 1919m. praūžusio tornado bažnyčią atstatytė iš mūro, ir tokia ji stovi ir dabar.
Tikėjausi, kad užteks laiko dar trumpam užsukti į kitą vokiečių išeivijos miestelį Muenster, tačiau teko tai pasilikti kitam kartui.
Kitos PRERIJON serijos dalys:
I dalis: Indian Head ir Qu’apelle